Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna obniża ryzyko zawału

Aktywność fizyczna obniża ryzyko zawału

Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez międzynarodową grupę naukowców wykazały, że zażywanie ruchu zarówno w dni robocze, jak i w czasie wolnym od pracy może przyczyniać się do obniżenia ryzyka zawałów serca. Odkrycia różnią się od ustaleń poczynionych w ramach wcześniejszych badań i wskazują, że sprawdza się to tak w przypadku osób żyjących w krajach rozwiniętych, jak i tych rozwijających się.
Aktywność fizyczna obniża ryzyko zawału

Wyniki projektu INTERHEART, opublikowane w czasopiśmie European Heart Journal, stanowią owoc badań ponad 29.000 przypadków z 52 krajów w Azji i Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz Ameryce Północnej i Południowej.

"Do tej pory niewiele prac badawczych poświęcono różnym aspektom aktywności fizycznej w pracy i w czasie wolnym w powiązaniu z ryzykiem zawału serca" - zauważa autor naczelny, profesor Claes Held ze Szpitala Uniwersyteckiego w Uppsali w Szwecji. Dodaje: "Wiele już wiadomo na temat relacji między aktywnością fizyczną a ryzykiem sercowo-naczyniowym, ale ostatnie badania dają, między innymi, globalną perspektywę."

Ustalenia badawcze pokazują, że podejmowanie aktywności fizycznej, od niewielkiej po umiarkowaną, w pracy oraz jakiejkolwiek w czasie wypoczynku, obniża ryzyko zawału serca, niezależnie od innych tradycyjnych czynników ryzyka dotyczących kobiet i mężczyzn we wszystkich przedziałach wiekowych. Ten wniosek był wspólny dla większości regionów na świecie, w krajach o niskim, średnim i wysokim poziomie dochodów.

Co zaskakujące badania pokazały, że wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej niekoniecznie obniżało ryzyko zawału serca. W toku badań ustalono również, że osoby posiadające samochód i odbiornik telewizyjny są znacznie bardziej zagrożone zawałem serca, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów.

Profesor Claes Held zauważa: "Dane te zwiększają wagę aktywności fizycznej i potwierdzają jej stałe oddziaływanie ochronne we wszystkich krajach, niezależnie od poziomu dochodów, obok znanych dobroczynnych skutków modyfikowania tradycyjnych czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu."

Naukowcy pracujący nad projektem, pochodzący z Kanady, Pakistanu, Szwecji i USA, porównali nawyki 10.043 zawałowców związane z gimnastykowaniem się w pracy i w czasie wolnym z zachowaniami 14.217 osób zdrowych. Zapytali badanych o poziom aktywności: czy wykonują pracę siedzącą, czy ciężką pracę fizyczną, czy ich praca wiąże się głównie z chodzeniem na jednym poziomie, głównie z chodzeniem, w tym także pod górę oraz czy wiąże się z podnoszeniem ciężkich przedmiotów.

Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną w czasie wolnym, to badani zostali podzieleni na cztery kategorie: osoby głównie siedzące (zajęcia siedzące, takie jak czytanie i oglądanie telewizji), osoby zażywające lekkiego ruchu (joga, łowienie ryb czy wolne spacerowanie), umiarkowanego ruchu (umiarkowany wysiłek, taki jak spacerowanie, jazda na rowerze czy lekkie prace ogrodowe przez co najmniej cztery godziny) i wreszcie forsownego ruchu (bieganie, piłka nożna czy energiczne pływanie).

Badanych zapytano również o to, czy posiadają samochód, motocykl, odbiornik radiowy, telewizyjny i komputer. Naukowcy odnotowali również, czy badani zajmują się jakimiś gruntami lub żywym inwentarzem.

Odkryli, że osoby, których praca wiąże się z lekką bądź umiarkowaną aktywnością fizyczną są mniej zagrożone zawałem serca od osób wykonujących głównie siedzące zajęcia. Aczkolwiek ciężka praca fizyczne w ogóle nie obniża ryzyka. W czasie wolnym od pracy ryzyko zawału serca było niższe dla każdego poziomu ruchu w porównaniu do głównie siedzącego trybu i spadało o 13% w przypadku niewielkiego ruchu i o 24% w przypadku umiarkowanego po forsowny.

Większy odsetek osób z krajów o niskim poziomie dochodów wykonuje pracę siedzącą i zażywa mniej ruchu w czasie wolnym w porównaniu do osób z krajów o średnim i wysokim poziomie dochodów.

Profesor Held wskazuje: "Dane te niosą ze sobą pewne realne implikacje. Jedną z nich może być sugestia, by kraje o niskim poziomie dochodów położyły większy nacisk na promowanie aktywności fizycznej, kiedy społeczeństwo zaczyna korzystać z coraz większej liczby urządzeń usprawniających pracę, tak aby zrównoważyć brak aktywności, do którego urządzenia te mogą prowadzić. Nie mniej istotne pozostaje także promowanie aktywności fizycznej we wszystkich częściach świata."

Więcej informacji:

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy