Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna kształtuje i usprawnia mózg

Aktywność fizyczna kształtuje i usprawnia mózg

Ćwiczenia fizyczne poprawiają nie tylko kondycję ciała, ale i mózgu. Dzieje się tak, ponieważ sprzyjają pojawianiu się nowych neuronów, czyli neurogenezie, w obszarze związanym z pamięcią i jej utratą.
Aktywność fizyczna kształtuje i usprawnia mózg [© nyul - Fotolia.com] Do tej pory podkreślano, że ćwiczenia fizyczne poprawiają ukrwienie i co za tym idzie dotlenienie mózgu. Okazuje się jednak, że na tym się nie kończy. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku pokazują, że wysiłek fizyczny stymuluje tworzenie się nowych komórek nerwowych w hipokampie, strukturze mózgu odpowiedzialnej między innymi za zapamiętywanie.

Nawet niewielki wysiłek fizyczny może mieć zbawienny wpływ na funkcjonowanie mózgu u osób po pięćdziesiątce. Dr Artur Kramer z Uniwersytetu w Illinois w USA przeprowadził ciekawy eksperyment na grupie blisko pięćdziesięciu osób po pięćdziesiątce, w której w początkowej fazie badań zmierzył równolegle wydolność fizyczną i aktywność elektryczną mózgu w trakcie rozwiązywanie testów, wymagających znacznego wysiłku intelektualnego. Okazało się, iż osoby wysportowane, dbające o regularne zażywanie wysiłku fizycznego miały w czasie wykonywania testów psychologicznych bardzo wyraźnie zaznaczoną większą aktywność elektryczną w tych częściach mózgu, które odpowiedzialne są za procesy kojarzenia i ogólnie większą zdolność do koncentrowania uwagi w porównaniu z wynikami u osób o słabej kondycji i wydolności fizycznej. W drugiej fazie badań grupę podzielono na tych, którzy kilka razy w tygodniu wykonywali proste ćwiczenia, zwiększające zużycie tlenu przez mięśnie - chodzili głównie na dalekie spacery, zaś pozostali wykonywali gimnastykę, polegającą wyłącznie na rozciąganiu i napinaniu mięśni, na przemian z okresami całkowitego spoczynku. Po sześciu miesiącach obserwacji u wszystkich ponownie oceniono kondycję fizyczną oraz wykonano badanie mózgu, zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas rozwiązywania różnych testów i zadań.

W badaniach na myszach wykazano, że młode komórki nerwowe pojawiały się w zakręcie zębatym hipokampa (fascia dentata). Jest to region, którego dotyczy zaczynająca się u większości ludzi po 30. roku życia związana z wiekiem utrata pamięci.

Obrazowanie mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego pomogło udokumentować procesy zachodzące w centralnym układzie nerwowym myszy. To samo urządzenie wykorzystano do skanowaniu ludzkiego mózgu przed i po gimnastyce. Zaobserwowano podobne zjawisko, co oznacza, że u naszego gatunku wysiłek fizyczny również sprzyja neurogenezie w obrębie zakrętu zębatego (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Żadne z wcześniejszych badań nie analizowało systematycznie różnych fragmentów hipokampa i nie zidentyfikowało regionu pozostającego pod największym wpływem aktywności ruchowej — opowiada dr Scott Small, neurolog z Centrum Medycznego Columbia University.

Fred Gage z Salk Institute w La Jolla jako pierwszy wykazał, że ćwiczenia mogą doprowadzać do rozwoju nowych neuronów w mysim odpowiedniku zakrętu zębatego. Potem zespół naukowców wspólnie pracował nad metodą pomiaru przepływu krwi przez ludzki mózg, który śledzono za pomocą MRI. Odkąd u myszy odkryto opisane wyżej zjawisko, chcieliśmy określić, jak gimnastyka wpływa na objętość krwi przepływającej przez hipokamp u ludzi.

Do eksperymentu zaangażowano 11 dorosłych. Przez 3 miesiące ćwiczyli oni intensywnie aerobik. Przed rozpoczęciem programu i po jego zakończeniu poddano ich badaniu rezonansem magnetycznym. Gimnastyka zwiększała dopływ krwi do zakrętu zębatego. W dodatku im więcej dana osoba ćwiczyła, tym większy skok przepływu odnotowywano.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:36:25, 14-10-2008 marion

    Bardzo ciekawy artykuł.
    Naukowe potwierdzenie tego ,co intuicja mi podpowiiedziała (od 2003 r. staram się regularnie ćwiczyć,po zdiagnozowaniu SM ). I-co najwaŻniejsze -z dobrym skutkiem
  • 20:57:31, 15-10-2008 Malwina

    Gratulacje - grunt to determinacja i systematycznosć, powodzenie Marion i wierzę w nie.....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy