Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna a słodycze

Aktywność fizyczna a słodycze

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia. Niektórzy uprawiają sport dla zdrowia i sylwetki, inni traktują go wyczynowo. Niezależnie od tego, jak spożytkujemy dostarczoną do organizmu energię, musimy zwracać uwagę na właściwie zbilansowaną dietę.
Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla pracy mięśni i wszystkich funkcji organizmu. Pomagają one regulować procesy metaboliczne tłuszczów i białek, potrzebne są także do utylizacji tłuszczu w wątrobie. Najważniejsze z nich to sacharoza, skrobia i celuloza.

Węglowodany w postaci cukrów, a więc między innymi czekolada, to natychmiastowy zastrzyk energii dla organizmu. Batony i słodycze, które zawierają cukier i skrobię szybko dostarczają dawki energii i powodują nagły wzrost glukozy we krwi. Węglowodany obecne w czekoladzie wpływają na lepsze dotlenienie mózgu, w konsekwencji prowadząc do jego lepszej wydolności i poprawy sprawności umysłowej.

Bez zapasu czekolady nie rusza w góry żaden prawdziwy turysta, co ciekawe czekolada stanowiła podstawę menu podczas wyprawy zdobywcy biegunów Ziemi. Sięgają po nią wyczerpani treningiem sportowcy, jako że magazyny glikogenu w mięśniach powinny być koniecznie uzupełniane przed i po wysiłku fizycznym. Jest również doskonałą przekąską w pracy, gdyż dostarczając do naszego organizmu węglowodanów otrzymujemy zastrzyk energii do działania na dalszą część dnia.

Jednak w dostarczaniu organizmowi składników odżywczych należy zachować umiar i odpowiednią równowagę. Ciało ludzkie wykorzystuje substancje zawarte w produktach żywnościowych do wzrostu, regeneracji, zaopatrywania w energię potrzebną do codziennych zajęć. Żadne pożywienie nie zawiera jednak wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla organizmu, dlatego też zbilansowana dieta jest konieczna do odpowiedniego zaopatrzenia ciała.

Duży wysiłek fizyczny powoduje zwiększenie zapotrzebowania na energię. Podczas wycieczki pieszej czy rowerowej nasz organizm zużywa znacznie więcej energii, aby uzupełnić te straty energetyczne powinniśmy spożyć posiłek zawierający wysoki poziom węglowodanów. Można sięgnąć wówczas po kubek kakao czy batonik czekoladowy a zaraz po tym poczujemy nagły przypływ sił witalnych.

Tłuszcze są źródłem energii. Kakao i czekolada zawierają tłuszcz kakaowy, który oprócz dobrego smaku cechuje się wysoką wartością odżywczą.

Białka są podstawowym budulcem tkanek ludzkiego ciała. Mniej niż 40% białka jest wykorzystywane przez komórki naszego organizmu, reszta jest wydalana lub przetwarzana podczas trawienia. I tak na przykład kakao zawiera szeroką gamę aminokwasów w białkach, a około 25 % czystego białka znajdziemy w ziarnach kakaowca.

Węglowodany w postaci cukrów zapewniają źródło szybko osiągalnej energii. W przypadku gdy podręczne zapasy organizmu zostaną wyczerpane, np. z powodu ćwiczeń lub nieregularnego odżywiania, cukry w słodyczach zapewnią jedną z najszybszych dróg do przywrócenia równowagi.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy