Strona głównaZdrowieAktywni po sześćdziesiątce. Jak ćwiczyć, by zachować zdrowie?

Aktywni po sześćdziesiątce. Jak ćwiczyć, by zachować zdrowie?

Aktywność fizyczna ma wiele zalet, wpływa na ciało, a także na umysł, uchroni nawet przed depresją. Wystarczy pilnować jednej zasady - co najmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo, może być nawet w 10-minutowych sesjach. Dzięki temu zachowamy zdrowie, a nasze życie zyska na jakości i pewnie też na długości.
Aktywni po sześćdziesiątce. Jak ćwiczyć, by zachować zdrowie? Aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia - zarówno w młodym wieku, jak i po sześćdziesiątce. Jednak z wiekiem coraz trudniej wykonywać . Nie podniesiemy takich ciężarów, jak kiedyś, ani nie przebiegniemy tylu kilometrów (a już na pewno nie w tym samym czasie), co dawniej.

- Forma sprzed lat nie wróci, ale to nie powód do smutku ani narzekania. Najlepiej się z tym pogodzić i po prostu robić, co można - mówi prof. Shlomo Noy, ceniony w świecie geriatra i specjalista w zakresie rehabilitacji geriatrycznej, współzałożyciel powstającego we Wrocławiu centrum seniora Angel Care. - Dzięki ćwiczeniom zachowamy sprawność fizyczną i będziemy mogli w pełni korzystać z życia. Dodam, że w badaniach nad szczęściem otrzymano wyniki pokazujące, że szósta, siódma dekada to najszczęśliwszy okres w życiu. Warto być wtedy samodzielnym.

Jak to zrobić? Jak ćwiczyć, aby zachować zdrowie i być zadowolonym z życia po sześćdziesiątce? Wystarczy 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu. Czy to dużo? Nie, zaledwie dwie i pół godziny, które można w dodatku podzielić na wiele krótkich sesji.

- Nie chodzi o to, aby intensywnie ćwiczyć przez godzinę czy półtorej. Można zrobić nawet 10-minutowe sesje kilka razy w ciągu dnia. Na koniec tygodnia zsumuje się to nam w 150 minut - mówi prof. Shlomo Noy. - W miarę możliwości albo gdy nasza forma się polepszy, warto ćwiczyć więcej.

Ćwiczenia nie muszą być bardzo wymagające. Spacer będzie lepszy niż siedzenie w fotelu przed telewizorem. Nordic walking przyniesie lepsze efekty niż spacer. Z czasem można sięgnąć po bardziej zaawansowane formy wysiłku, np. , bieganie czy pływanie, które znakomicie wpływa na całe ciało. Najważniejsze, żebyśmy się ruszali.

- Aktywność fizyczna zapobiega otyłości, wzmacnia kości i poprawia krążenie. Polepsza się także samopoczucie. Regularny wysiłek przeciwdziała nawet depresji i jest nie mniej efektywny od leków antydepresyjnych, które miewają skutki uboczne. Ćwiczenia to samo zdrowie - mówi prof. Shlomo Noy.

Zalety aktywności fizycznej? Wpływa zarówno na ciało, jak i na aktywność mózgu i nasz nastrój.
  • Poprawia wytrzymałość stawów i mięśni
  • Zmniejsza ryzyko utraty równowagi, upadku i pękania kości
  • Pomaga utrzymać wagę, poziom lipidów, ciśnienie krwi, poziom cukru
  • Zmniejsza ryzyko chorób serca
  • Zmniejsza objawy lęku,
  • Pozytywnie wpływa na sen
  • Pomaga zawierać nowe znajomości
Gdy spotkamy drugiego spacerowicza, zagadnijmy go. Warto też razem ćwiczyć, dzięki temu otrzymujemy wsparcie we wspólnym wysiłku, a współzawodnictwo sprawia, że stać nas na więcej. A seniorów stać naprawdę na dużo.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:49:14, 30-11-2016 ~gość: 79.110.200.xxx

    Dobrze jest też ochronnie brać coś na stawy i kości. Pozdrawiam Jerzy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy