Strona głównaZdrowieAkcja WHO: wykonaj ruch dla zdrowia psychicznego - #MoveForMentalHealth

Akcja WHO: wykonaj ruch dla zdrowia psychicznego - #MoveForMentalHealth

Kilka dni temu zainicjowano nową globalną akcję #h, której celem jest zwiększenie inwestycji w zdrowie psychiczne. Mają w tym pomóc media społecznościwe.
Akcja WHO: wykonaj ruch dla zdrowia psychicznego - #MoveForMentalHealth [fot. MoveforMentalHealth]
Wyzwanie #MoveforMentalHealth polega na tym, by ludzie na całym świecie publikowali w mediach społecznościowych filmy ukazujące, co robią, aby wspierać swoje dobre samopoczucie psychiczne, bez względu na to, czy chodzi o , , uprawianie jogi, gotowanie, malowanie, czy coś zupełnie innego. Filmy mają być opatrzone hashtagiem #MoveForMentalHealth.

Media takie jak Tik-Tok, Facebook i Instagram, wspierają wyzwanie #MoveforMentalHealth i pomagają w rozpoczęciu szerszych dyskuji na temat zdrowia psychicznego i znaczenia inwestycji w tej sferze.

Ponadto w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10-go października) WHO uruchomi na platformie Whatsapp cyfrowy przewodnik zarządzania stresem. Zawiera krótkie, łatwe do wykonania ćwiczenia, które pomagają zmniejszyć . Ponadto Messenger uruchomi nowy pakiet naklejek (stickers), zaprojektowany przy wsparciu WHO, aby ułatwić rozmowy na temat zdrowia psychicznego.

- Ponieważ ciagle doświadczamy globalnej pandemii, być może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy działań na rzecz - mówi dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. - Musimy działać na rzecz własnego zdrowia psychicznego, zdrowia naszych rodzin, przyjaciół i współpracowników, a co ważniejsze, sprawić, by znacznie zwiększono inwestycje w usługi zdrowia psychicznego na poziomie krajowym i międzynarodowym - dodaje dr Ghebreyesus.

Przeznaczane środki są niewspółmierne do wielkiego obciążenia problemami zdrowia psychicznego, przed którym stoi świat. I tak już przeciążone oraz niedofinansowane systemy usług zdrowia psychicznego nie mogą sprostać ogromnemy wzrostowi potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego, wraz z dodatkowymi wyzwaniami związanymi z COVID-19. Kraje wydają średnio tylko 2 proc. swoich budżetów na zdrowie psychiczne. Pomimo pewnej poprawy w ostatnich latach, międzynarodowa pomoc na rzecz zdrowia psychicznego nigdy nie przekroczyła 1 proc. całego wsparcia na rzecz zdrowia.

- Nasz świat nie został ukierunkowany, aby reagować na rosnące potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego przed COVID-19, a teraz tym bardziej [jest to widoczne]. Dlatego obecnie silniej niż kiedykolwiek potrzebujemy globalnych działań na rzecz zdrowia psychicznego, a jako osoby, społeczności, firmy, rządy i fundatorzy musimy nadać priorytet aktywnościom i inwestycjom w zdrowie psychiczne - uważa Elisha London, dyrektor generalny organizacji United for Global Mental Health.

Prawie miliard ludzi na całym świecie cierpi na zaburzenia psychiczne, a osoby z poważnymi zaburzeniami w tej sferze umierają zazwyczaj 10-20 lat wcześniej niż ogół populacji. Corocznie popełnia blisko 800 tysięcy ludzi (1 osoba co 40 sekund) i jest to druga najczęstsza przyczyna śmierci młodych ludzi w wieku 15-29 lat. Relatywnie niewiele osób na całym świecie ma dostęp do wysokiej jakości usług w zakresie zdrowia psychicznego, szczególnie w krajach mniej rozwiniętych, gdzie ponad 75 proc. osób z zaburzeniami psychicznymi, neurologicznymi i uzależnieniami nie otrzymuje żadnego leczenia.

- Na zdrowie psychiczne wpływa wiele czynników i okoliczności. Oddziałuje tu m. in. stan materialny, nierówności i poziom rozwoju, dlatego musimy zapewnić większe inwestycje i lepszy dostęp do zdrowia psychicznego - uważa dr Ingrid Daniels z World Federation for Mental Health.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy