Strona głównaChorobyAfatynib - nowy lek onkologiczny na raka płuc w kolejce do rejestracji

Afatynib - nowy lek onkologiczny na raka płuc w kolejce do rejestracji

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła złożenie do Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu afatynibu, pierwszego nieodwracalnego blokera receptorów z rodziny ErbB, do leczenia chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca z obecnością mutacji w genie EGFR (ErbB1). Afatynib wykazywał niespotykaną dotychczas skuteczność w porównaniu z chemioterapią w badaniu rejestracyjnym III fazy LUX-Lung 3, którego wyniki stanowią główną podstawę wniosku rejestracyjnego.
Afatynib - nowy lek onkologiczny na raka płuc w kolejce do rejestracji Rak płuca to najczęstszy i odpowiedzialny za największą liczbę zgonów rodzaj raka na świecie.4 W Europie rak płuca odpowiada za 391 000 nowych przypadków nowotworów rocznie oraz 342 000 zgonów rocznie. Rak płuca odpowiada za 19,9% wszystkich zgonów z powodu nowotworów w Europie. Wśród wszystkich chorych z nowo rozpoznanym nowotworem złośliwym 13% stanowią pacjenci z rakiem płuca. Za główną przyczynę rozwoju tego nowotworu uważa się .

Niedrobnokomórkowy rak płuca stanowi ponad 85% spośród nowych przypadków raka płuca rozpoznawanych rocznie w Europie, rak gruczołowy stanowi zaś najczęściej występujący rodzaj niedrobnokomórkowego raka płuc. W około 20−30% wszystkich przypadków raka gruczołowego płuc występuje mutacja w genie EGFR. Rak płuca wiąże się ze złym rokowaniem, powodując około 340 000 zgonów rocznie w Europie, co sprawia, że jest to odpowiedzialny za największą liczbę zgonów.

Afatynib to nieodwracalny inhibitor receptorów z rodziny ErbB. Hamuje transdukcję sygnału przez wszystkie receptory z aktywnością kinazy należące do rodziny ErbB10, o której wiadomo, że odgrywa kluczową rolę w procesach wzrostu i szerzenia się nowotworów najbardziej rozpowszechnionych i związanych z najwyższą śmiertelnością (raka płuca, piersi oraz głowy i szyi). Afatynib jest obecnie również w fazie III badań klinicznych w leczeniu raka piersi oraz raka głowy i szyi

- Ze względu na tak znaczną liczbę osób, u których rozpoznaje się oraz, u których powoduje on zgon, wciąż istnieje wyraźna potrzeba opracowania skutecznych i dobrze tolerowanych metod leczenia - powiedział prof. Klaus Dugi, wiceprezes ds. medycznych w firmie Boehringer Ingelheim – pozytywne wyniki badań klinicznych z afatynibem, w połączeniu z jego nowym mechanizmem działania, mogłyby być podstawą tego, iż afatynib będzie stanowił korzystną alternatywę terapeutyczną, zapewniającą tak potrzebne korzyści u chorych z rakiem płuca.

Opóźnienie rozwoju choroby u pacjentów otrzymujących afatynib wiązało się z lepszą kontrolą ograniczających życie objawów związanych z chorobą. U większej liczby chorych otrzymujących afatynib obserwowano poprawę w zakresie takich objawów jak duszność, kaszel i ból w klatce piersiowej. Afatynib opóźniał również wystąpienie tych objawów w porównaniu z chemioterapią.

Ponadto standardowy kwestionariusz oceniający jakość życia u pacjentów z rakiem płuca wykazał, że leczenie afatynibem przekładało się na lepszą jakość życia (np. w odniesieniu do pracy i zajęć domowych).

Dodatkowe dane z badania, w tym wyniki dotyczące poprawy objawów oraz oceny jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia, zostaną przedstawione podczas Kongresu ESMO 2012 (Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej) w Wiedniu w Austrii w dniach 28 września – 2 października 2012 r.

Afatynib, nintedanib i wolasertyb są lekami badanymi. Ich bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały jeszcze określone.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:48:41, 16-02-2018 ~gość: 89.230.10.xxx

    Mam pytanie ponieważ nikt nie potrafi udzielić mi informacji na temat refundacji leku afatynib. Lekarze nie do końca rozumieją i my również punktu 11 dotyczącego zasad który brzmi
    Leczenie niedrobnokomorkowego raka płuca z zastosowaniem AFANITYBU (ICD-10C34)
    11. Brak przerzutow w osrodkowym układzie nerwowym lub cech progresji przerzutow w osrodkowym układzie nerwowym po wcześniejszym leczeniu miejscowym (Leczenie chirurgiczne lub radioterapia) oraz brak objawów neurologicznych i brak konieczności zwiększenia dawki glikokortykosteroidow w ciągu ostatniego miesiąca przed włączeniem do programu
    .
    Tata ma przerzuty do mózgu OUN Ale nie miał żadnej operacji ani naświetlania (dopiero od poniedziałku jedziemy na radioterapie) na ten moment nie dawała głowa żadnych złych objawów... czy to jest powód żeby tata nie dostał refundacji na ten lek ????
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy