Strona głównaZdrowieAerobik pomocny w łagodzeniu objawów menopauzy

Aerobik pomocny w łagodzeniu objawów menopauzy

Fińskie badania wykazały, że kobiety, które weszły w okres menopauzy i realizowały program ćwiczeń aerobowych przez około sześć miesięcy, rzadziej doświadczały nocnych potów, wahań nastroju i drażliwości, niż kobiety, które nie ćwiczyły.
Aerobik pomocny w łagodzeniu objawów menopauzy Jak twierdzą autorzy badania, ćwiczenie może służyć jako alternatywa dla w celu stłumienia uciążliwych .

Lekarze zdecydowanie powinni doradzać pacjentkom przechodzącym menopauzę podjęcie aktywności fizycznej. To chyba najlepsza rzecz dla zachowania zdrowia i osłabienia objawów starzenia się organizmu, mówią uczeni z Pennsylvania State University wspierając ustalenia fińskich kolegów.

Po wejściu w okres menopauzalny 80% kobiet doświadcza wszystkich lub niektórych z najbardziej typowych objawów klimakterium, w tym uderzeń gorąca i nocnych potów, , , , drażliwości, problemów urologicznych i .

Terapia oparta na estrogenie może złagodzić te objawy, ale wiele pacjentek obawia się ryzyka dla zdrowia związanego z zażywaniem hormonów i rezygnuje z leczenia tego rodzaju. Tymczasem z badań wynika, że ćwiczenia również mogą być pomocne w łagodzeniu niektórych symptomów menopauzy.

Dr Riitta Luoto w UKK Instytutu Promocji Badań Zdrowia w Tampere w Finlandii wskazuje, że z badań wynika, iż ćwiczenia przyczyniają się m. in. do zmniejszenia liczby uderzeń gorąca.

Naukowcy przydzielili 74 kobiety w wieku 45-63 lat do grupy wykonującej ćwiczenia przez 50 minut dziennie cztery dni w tygodniu przez co najmniej 24 tygodnie. Grupa porównawcza składała się z 77 kobiet, które zamiast regularnej aktywności fizycznej uczęszczały na wykłady na temat zdrowia.

Grupa ćwiczeniowa odbywała co najmniej dwie z sesje w ciągu tygodnia, które obejmowały spacery, a dwie pozostałe stanowiły: jogging, jazdę na rowerze, pływanie, aerobik lub inne podobne ćwiczenia. Kobiety informowały o swoich objawach badaczy dwa razy dziennie podczas ankiety telefonicznej.

Po sześciu miesiącach odsetek ćwiczących kobiet, które zgłaszały wahania nastroju i drażliwość, spadł z około 20% do 10%. Nocne poty również występowały rzadziej. Około 60% pań zgłaszało te dolegliwości na początku badania, a w późniejszym okresie - około 50%. W grupie porównawczej spadki występowania objawów menopauzy były znacznie niższe.

Objawy, które nie ustąpiły w większym stopniu w grupie ćwiczącej w porównaniu do grupy uczestniczącej w szkoleniach, to: nastroje depresyjne, bóle głowy, problemy urologiczne i suchość pochwy.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Menopause.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy