Strona głównaZdrowie9 przykładów super-jedzenia, które warto dodać do diety

9 przykładów super-jedzenia, które warto dodać do diety

Chociaż nie ma jednej definicji „super nasion" lub „super owoców", często opisuje się je jako dostarczające wielu ważnych składników odżywczych i przydające korzyści zdrowotnych. Linda Milo Ohr z Institute of Food Technologists (IFT) proponuje dziewięć nasion i owoców, które są szczególnie wartościowe.
9 przykładów super-jedzenia, które warto dodać do diety [fot. collage Senior.pl / Canva]
Nasiona : często są używane w jogurcie, domowych mieszankach, wypiekach, batonach odżywczych, napojach i przekąskach. Zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych, omega-3, wapnia, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.

Siemię lniane: jest dobrym źródłem białka, błonnika, przeciwutleniaczy i fitoestrogenów (w postaci lignanów) oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Jego dołączenie do diety pomaga obniżyć cholesterol.

Nasiona : dostarczają jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika, witaminy E i fitozwiązków takich jak cholina, lignan, kwasy fenolowe i betaina.

Pestki : są bogate w białko, błonnik, mangan, magnez i fosfor.

Jagody: codzienne jedzenie jagód może obniżać ciśnienie krwi i sztywność tętnic. Owoce są bogate w błonnik, witaminy, minerały, fruktozę i przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze z jagód zaś mają związek z zapobieganiem lub opóźnianiem chorób, takich jak rak i choroby serca. Co więcej, hamują proces starzenia się.

Jagody Acai: są bogatym źródłem antocyjanów i mają podobny stosunek kwasów tłuszczowych do tego cechującego oliwę z oliwek. Wykazują też właściwości przeciwzapalne.

: zawierają duże dawki antocyjanów i mają wysoką aktywność przeciwutleniającą. Owoce te poprawiają sen, wykazują działanie przeciwzapalne w zapaleniu stawów i dnie moczanowej oraz wspomagają regenerację sportową.

: ma korzystny wpływ na sercowo-metaboliczne czynniki ryzyka. Przeprowadzono badanie z udziałem osób z nadwagą lub otyłością, które stosowały dietę o umiarkowanej zawartości tłuszczu, w tym codziennie jadły awokado. Ludzie odżywiający się w ten sposób mieli niższy poziom złego cholesterolu niż osoby na podobnej diecie bez awokado lub na diecie o niższej zawartości tłuszczu.

od dawna kojarzona jest ze wsparciem zdrowia układu moczowego i wykazano również, że korzystnie wpływa na zdrowie serca, zapobieganie nowotworom, zdrowie jamy ustnej i odpowiedź glikemiczną.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy