Strona głównaZdrowie „Wychodź” sobie zdrowszy organizm - radzimy jak i kiedy spacerować

„Wychodź” sobie zdrowszy organizm - radzimy jak i kiedy spacerować

Spacery to jeden z najpowszechniej dostępnych treningów, nie wymaga specjalnych nakładów finansowych ani wysokiej formy fizycznej, a skutkuje lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Zobacz, jak uczynić z chodzenia najefektywniejszą aktywność.
 „Wychodź” sobie zdrowszy organizm - radzimy jak i kiedy spacerować [© Printemps - Fotolia.com] Przede wszystkim - nie unikaj chodzenia, nie wybiera samochodu czy autobusu zamiast przechdzaki. Wbrew współczesnemu trendowi, nie bądź wygodny/a, szukaj okazji do przespacerowania się, a istotnie przyczynisz się do polepszenia swojego zdrowia: regularne chodzenie poprawia pracę układu krążenia, wzmacnia kości, przyczynia się do budowania i utrzymania oraz osłabia .

Zmaksymalizuj korzyści ze poprzez odpowiednią technikę:

  • nie garb się, trzymaj głowę wysoko patrząc do przodu, upewnij się, że masz proste plecy;
  • zepnij mięśnie brzucha, to pomoże utrzymać prostą postawę;
  • niech ręce będą nieco zgięte w łokciach i niech swobodnie kołyszą się podczas chodzenia;
  • znaczenie ma też sposób stawiania stóp, niech pracują całe stopy - od pięty po palce; jeśli niewłaściwie chodzisz, znacznie bardziej obciażasz stawy i narażasz się na zwyrodnienia.
Chodzenie w sposób ciągły przez ponad 30 minut to najlepszy sposób spalania tłuszczu. Taki czas oznacza spalanie przez organizm tylu kalorii, że następuje uwolnienie tłuszczu z komórek tłuszczowych w celu użycia go jako paliwa. Spacer przez większość dni w tygodniu przez co najmniej 30 minut pozwoli spalić dodatkowo 1000 do 3000 kalorii i poprawić . Trzydziestominutowe chodzenie oznacza pokonanie około 2,5 do 3,5 kilometra.

Aby najefektywniej tracić na wadze „przy pmocy" spacerów, warto chodzić 30 do 60 minut osiągając 50-70 procent maksymalnego tętna. Poleca się spokojny chód przez 5 do 10 minut, następnie parę ćwiczeń rozciągających, a dalej szybki kilkudziesieciominutowy spacer, potem zaś zwolnienie tempa - wolny chód przez około 5 minut. Cały trening warto zakończyć .

Chodzenie ma jeszcze jedną ważną zaletę - pozwala dotlenić organizm. Zła pogoda nie musi być tu przeszkodą, odpowiednie ubranie, np. płaszcz przeciwdeszczowy da dobrą ochronę przed chłodem i deszczem czy śniegiem.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:48:29, 27-01-2016 ~gość: 31.175.5.xxx

    W budynku czteropiętrowym w którym mieszkam brak windy, są 102 schody które pokonuje 2 razy dziennie wychodząc z pieskiem na spacer. Wychodząc na powietrze w Krakowie, zatrute smogiem, nikomu nie polecam bez adekwatnej maski przeciw smogowej. Monitoring powietrza podaje codziennie E- Radio kraków.
    Pozdrawim.
    Senior/plus.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy