Strona głównaZdrowie„Ukryty” cukier zagraża sercu

„Ukryty” cukier zagraża sercu

Cukier jest obecnie dodawany do wielu różnych produktów, m. in. do napojów, jogurtów, ketchupu, etc. Przez to zaś trudniej jest ocenić, ile go sobie realnie codziennie dostarczamy. Tymczasem nadmiar tego składnika zagraża sercu.
„Ukryty” cukier zagraża sercu [Fot. freshidea - Fotolia.com] Trzeba uważać na , ponieważ dodaje się go do wielu artykułów. Jest nie tylko w słodyczach, ale i produktach nie kojarzonych jako słodkie. Trzeba ostrożnie robić zakupy, bo nadmiar cukru w diecie jest szkodliwy m. in. dla .

Uczeni z Emory University School of Medicine w Atlancie wskazują, że połowa dziennej dawki cukru pochodzi z dosładzanych napojów, ale znaczne jego ilości są też np. w pieczonych zbożowych produktach, w tym w płatkach śniadaniowych.

W siedmioletnich badaniach z udziałem ponad 6 tysięcy ludzi ustalono, że przeciętny Amerykanin przyjmuje 15,8 proc. dziennej dawki kalorii z dodatkowego (około 90,56 gramów, czyli 21,4 łyżeczki, co odpowiada 359 kcal.) Według ekspertów z kolei dawka ta nie powinna przekraczać 5 proc.

Nadmiar cukru jest niekorzystny dla serca, ponieważ oznacza zmniejszenie poziomu dobrego cholesterolu (HDL) we krwi, a jednocześnie wiąże się z wysokim poziomem triglicerydów, a także ze wzrostem ilości złego (LDL). Im gorszy stosunek HDL do LDL, tym wyższe ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, mówią autorzy badań.

O badaniach napisano w Journal of the American Medical Association.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X