Strona głównaZdrowie„Badaj dno oka” - kampania popularyzująca profilaktykę AMD

„Badaj dno oka” - kampania popularyzująca profilaktykę AMD

Od 19 do 27 września w ramach kampanii edukacyjnej mieszkańcy ośmiu polskich miast mogą bezpłatnie wykonać badanie dna oka, test Amslera, a także poradzić się okulisty i dietetyka. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzowanie badań profilaktycznych i rozpowszechnianie informacji o AMD.
Bezpłatnie mogli się zbadać mieszkańcy Sopotu, Olsztyna, Bydgoszczy, Poznania i Łodzi. Akcja trwa jeszcze w Krakowie, Katowicach oraz Warszawie.

Badanie dna oka umożliwia wczesną diagnozę AMD. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną ślepoty wśród ludzi dorosłych. Zwykle objawia się u osób w wieku 50- 60 lat. Cierpi na nią około 30% populacji z grupy 70+.

„Centralna część plamki, czyli dołeczek to uprzywilejowane miejsce, które odpowiada za ostre i precyzyjne widzenie szczegółów i barw. Chorzy z AMD widzą na przykład zamiast twarzy plamę, przy czytaniu środkowa część książki lub gazety jest rozmazana, na ulicy nie widzą tego, co przed nimi, przez co są narażeni na różne wypadki. Z powodu zniekształceń obrazu trudność sprawiają im również prace domowe, jak krojenie jedzenia czy schodzenie po schodach, bo cały obraz przed nimi faluje", wyjaśnia prof. Andrzej Stankiewicz z Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Głównym czynnikiem ryzyka powstania AMD jest wiek. Aby dostatecznie wcześnie powstrzymać rozwój choroby, osoby, które ukończyły 45 rok życia, powinny regularnie zgłaszać się na badania okulistyczne pod kątem AMD. Niemały wpływ na rozwój choroby może mieć także nieodpowiednia dieta. Dlatego ważnym jest, by nie zabrakło w niej różnorodnych, zbilansowanych posiłków, szczególnie zaś ryb morskich, które zwierają kwasy tłuszczowe omega-3.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy