Strona głównaZdrowie8000 kroków dziennie przedłuży ci życie

8000 kroków dziennie przedłuży ci życie

Na Uniwersytecie w Granadzie określono optymalną liczbę kroków, przy której większość ludzi zyskuje najznaczniejsze korzyści. Pokazano też, że tempo, w jakim się chodzi, może przydać określonych profitów dla zdrowia.
8000 kroków dziennie przedłuży ci życie [fot. Anna from Pixabay]
Pomysł, że warto robić , powstał w Japonii w latach 60-tych dwudziestego wieku, ale nie miał podstaw naukowych. Uczeni wykazali teraz, że biorąc pod uwagę ryzyko śmierci z powodu , korzyści będą widoczne po wykonywaniu około 7 tysięcy kroków każdego dnia.

Naukowo pokazano, ile kroków dziennie należy wykonywać, aby znacząco zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci: ta liczba to 8 tysięcy. Biorąc pod uwagę średnią długość kroku człowieka (76 centymetrów dla mężczyzn i 67 centymetrów dla kobiet), wykonanie tylu tysięcy kroków odpowiada chodzeniu około 6,4 km dziennie.

- Wymierne korzyści można uzyskać dzięki niewielkiemu zwiększeniu liczby kroków dziennie, a w przypadku osób o niskim poziomie aktywności fizycznej każde dodatkowe 500 kroków poprawia zdrowie. To dobra wiadomość, bo nie każdy jest w stanie przejść ponad 8 tysięcy kroków dziennie, przynajmniej początkowo. Warto wyznaczyć małe, osiągalne cele i stopniowo robić postępy i zwiększać liczbę kroków - zauważają badacze.

Badanie nie wykazało żadnej różnicy pomiędzy mężczyznami i kobietami. Odkryto jednak, że szybsze chodzenie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem śmierci w danym okresie, niezależnie od całkowitej liczby kroków wykonywanych dziennie.

- Więcej kroków nie szkodzi. Testy pokazały, że nawet 16 tys. kroków dziennie nie stwarza zagrożenia dla zdrowia; wręcz przeciwnie, odnotowano dodatkowe korzyści w porównaniu do 7-9 tysięcy kroków dziennie, ale różnice w osłabianiu zagrożenia dla zdrowia były niewielkie. Ponadto docelowa ilość kroków powinna być dostosowana do wieku, przy czym młodsi ludzie mogą wyznaczyć wyższy cel niż osoby starsze - wyjaśnia prof. Francisco B. Ortega, współautor badań.

- Nasze badanie wyznacza ludziom jasne i łatwo mierzalne cele. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi aktywności fizycznej, osoby dorosłe powinny aby poświęcać 150-300 minut tygodniowo na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Jednak większość ludzi nie wie, jakie aktywności zaliczają się do umiarkowanego wysiłku, co utrudnia stosowanie się do tych rekomendacji. Liczenie kroków jest znacznie prostsze, zwłaszcza że większość ludzi ma obecnie smartfony lub smartwatche - podsumowują autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć