Strona głównaZdrowie8 kroków do dłuższego życia

8 kroków do dłuższego życia

Naukowcy twierdzą, że aby egzystować dłużej i lepiej, trzeba wprowadzić niezbyt drastyczne, ale znaczące zmiany w swym życiu. Oto niektóre rady mające pozwolić na dożycie sędziwego wieku:
8 kroków do dłuższego życia [© Dmitry Ersler - Fotolia.com] 1. Nie śpij zbyt długo. Badanie przeprowadzone przez Archives of General Psychiatry dowodzi, że sypianie dłużej niż 8 godzin na dobę może zmniejszyć prawdopodobieństwo doczekania późnej starości. Jednocześnie nie mniej negatywnie oddziałuje zbyt krótki sen (mniej niż 4 godziny na dobę). Najdłużej żyją ci, którzy sypiają 6 – 7 godzin.

2. Przejdź na niskokaloryczną dietę. Naukowcy z National Institute on Aging w USA (Krajowy Instytut Zajmujący się Procesem Starzenia) wykazali, że niskokaloryczna dieta prowadzi do zmniejszenia poziomu insuliny oraz temperatury ciała, które to czynniki mają wpływ na długość życia. Niskokaloryczne posiłki bogate w wartości odżywcze zapobiegają uszkodzeniom DNA.

3. Uprawiaj seks. Wyniki badań dotyczących związku pomiędzy uprawianiem seksu a długowiecznością opublikowane zostały w kwietniowym wydaniu Journal of the American Medical Association z 2004 roku. Miłość fizyczna redukuje stres, odpręża, to z kolei przyczynia się do obniżenia ciśnienia i chroni przed zawałem i chorobami serca.

4. Przygarnij zwierzę. Ludzie, którzy posiadają w domu zwierzęta, najczęściej psy, okazują się łatwiej panować nad gniewem, są mniej zestresowani. Długość życia u właścicieli zwierząt jest o 12 proc. większa w porównaniu z tymi, którzy nie posiadają żadnego zwierzaka. Statystycznie osoby posiadające psy mają niższe ciśnienie, poza tym nie czują się samotnie, rzadziej cierpią z powodu depresji.

5. Rzuć palenie. W lipcowym wydaniu Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention z 2003 roku ukazały się wyniki badań, z których wynika, że mężczyźni w średnim wieku będący palaczami są dwukrotnie bardziej narażenie na raka prostaty niż niepalący. Ponadto, jak podaje ostatnie wydanie Archives of Gerontology and Geriatrics, palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną śmierci u starszych palaczy.

6. Zwalcz gniew. W 2002 roku University School of Medicine przeprowadził badania, za pomocą których dowiedziono, że ludzie dający się ponieść gniewowi w sytuacjach stresowych trzykrotnie bardziej byli narażeni na zmaganie się z chorobami serca w porównaniu do osób mniej emocjonalnie podchodzących do sprawy. Osoby skłonne do gniewu w wieku powyżej 50 lat mogą doznać ataku serca z prawdopodobieństwem sześciokrotnie większym niż u ludzi młodszych.

7. Jedz to, co ma właściwości antyutleniające. Borówki amerykańskie, karczochy, fasola, cynamon, ryby, kiełki to antyoksydanty wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki. Żywność tego rodzaju może być pomocna w zapobieżeniu takim chorobom, jak: miażdżyca, choroba Alzheimera, nowotwór.

8. Nie kłóć się z partnerem. Ludzie toczący nieustanne spory z małżonkami są bardziej narażeni na problemy zdrowotne. Naukowcy z Uniwersytetu w Utah odkryli, opierając się na danych zebranych od 150 starszych par małżeńskich, że kobiety wrogo nastawione do swych mężów częściej mają kłopoty z układem krążenia w porównaniu do pań żyjących w zgodnych związkach. Panowie pozostający w burzliwych małżeństwach nierzadko chorują na miażdżycę.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:42:09, 02-02-2007 maszan

    Potwierdzam wszystko co przedłuza zycie zawarte w tych 8 punktach.Mam
    70 lat.Jestem czynny zawodowo,biegle posługuje sie komputerem i poznałem jego budowę do tego stopnia,że sam mogę go złożyc a dowodem
    tego jest,że dwoje wnuczki ktore są wwieku 4 i 8 lat mają komputery
    maszyny złożone przeze mnie i już potrafią je obsługiwać.Koniecznie
    trzeba chodzic na spacery bez względu na pogodę.
    ... zobacz więcej
  • 23:34:55, 02-02-2007 jolita

    Ten temat opisałam w wątku p.t. "optymiści żyją dłużej" z odmiennym zdaniem, ale gratuluję dobrego samopoczucia (Twój wiek - jak na dzisiejsze możliwości seniorów - wcale nie jest zadziwiający...). Gratuluję umiejętności komputerowych.Witam i pozdrawiam.
  • 07:44:22, 03-02-2007 Dzidka

    Witam, Maszanie.Bardzo się cieszę, że jesteś z nami.Twoja kondycja jest zadziwiająca, bo znam ludzi w Twoim wieku, którym się nic nie chce. Co do Twoich umiejętności to ,mam nadzieję, że będziesz nam pomagać w ew.problemach w pracy z komputerem.Pozdrawiam.
  • 18:13:55, 11-03-2007 Basia.

    Ja dla omiany nie potwierdzam tego co przedłuża życie i jest zawarte w tych 8 punktach. Czytając ten artykuł uśmiechnęłam się z rozbawieniem ponieważ stosuję się w 100% do zaleceń w nim zawartych. Miałam operowany kręgosłup /usunięte 2 dyski, na dzień dzisiejszy 3 dyskopatie/, 2,5 roku temu wykryto u mnie raka, 2 tygodnie temu robiąc echo serca dowiedziałam się, że mam tętniaka w sercu między przedsionkami oraz niedomykające się zastawki: mistralną i trójdzielną. Jestem osobą bardzo energiczną i mocną psychicznie, choroby mnie nie załamały. Mam 2 psy, zajmuję się domem, nikt nie musi mnie obsługiwać. Przez całe swoje życie /60 lat/ utrzymuję wagę 55-56 kg przy wzroście 171 cm, lubię spacerowac /dlatego mam 2 psy/. Dbam o wygląd i ubór /lubię się modnie i ładnie ubierać/. Mam wspaniałego i kochanego towarzysza życia, super syna, synową i wnuczki. Na ulicy nikt by nie pomyślał, że jestem taką ruiną zdrowotną. Oczywiście w tym artylule podano właściwe rady, ale pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć i ja miedzy innymi jestem tego przykładem.
    ... zobacz więcej
  • 08:48:16, 13-03-2007 arczia

    ciekawe jak nie kłócić sie z małżonkiem? może go w-y-m-i-e-n-i-ć?
  • 21:38:55, 14-03-2007 Basia.

    Cytat:
    arczia
    ciekawe jak nie kłócić sie z małżonkiem? może go w-y-m-i-e-n-i-ć?
    Nie wymieniać, kłócić się a potem godzić.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy