Strona głównaZdrowie8 kroków do dłuższego życia

8 kroków do dłuższego życia

Naukowcy twierdzą, że aby egzystować dłużej i lepiej, trzeba wprowadzić niezbyt drastyczne, ale znaczące zmiany w swym życiu. Oto niektóre rady mające pozwolić na dożycie sędziwego wieku:
8 kroków do dłuższego życia [© Dmitry Ersler - Fotolia.com] 1. Nie śpij zbyt długo. Badanie przeprowadzone przez Archives of General Psychiatry dowodzi, że sypianie dłużej niż 8 godzin na dobę może zmniejszyć prawdopodobieństwo doczekania późnej starości. Jednocześnie nie mniej negatywnie oddziałuje zbyt krótki sen (mniej niż 4 godziny na dobę). Najdłużej żyją ci, którzy sypiają 6 – 7 godzin.

2. Przejdź na niskokaloryczną dietę. Naukowcy z National Institute on Aging w USA (Krajowy Instytut Zajmujący się Procesem Starzenia) wykazali, że niskokaloryczna dieta prowadzi do zmniejszenia poziomu insuliny oraz temperatury ciała, które to czynniki mają wpływ na długość życia. Niskokaloryczne posiłki bogate w wartości odżywcze zapobiegają uszkodzeniom DNA.

3. Uprawiaj seks. Wyniki badań dotyczących związku pomiędzy uprawianiem seksu a długowiecznością opublikowane zostały w kwietniowym wydaniu Journal of the American Medical Association z 2004 roku. Miłość fizyczna redukuje stres, odpręża, to z kolei przyczynia się do obniżenia ciśnienia i chroni przed zawałem i chorobami serca.

4. Przygarnij zwierzę. Ludzie, którzy posiadają w domu zwierzęta, najczęściej psy, okazują się łatwiej panować nad gniewem, są mniej zestresowani. Długość życia u właścicieli zwierząt jest o 12 proc. większa w porównaniu z tymi, którzy nie posiadają żadnego zwierzaka. Statystycznie osoby posiadające psy mają niższe ciśnienie, poza tym nie czują się samotnie, rzadziej cierpią z powodu depresji.

5. Rzuć palenie. W lipcowym wydaniu Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention z 2003 roku ukazały się wyniki badań, z których wynika, że mężczyźni w średnim wieku będący palaczami są dwukrotnie bardziej narażenie na raka prostaty niż niepalący. Ponadto, jak podaje ostatnie wydanie Archives of Gerontology and Geriatrics, palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną śmierci u starszych palaczy.

6. Zwalcz gniew. W 2002 roku University School of Medicine przeprowadził badania, za pomocą których dowiedziono, że ludzie dający się ponieść gniewowi w sytuacjach stresowych trzykrotnie bardziej byli narażeni na zmaganie się z chorobami serca w porównaniu do osób mniej emocjonalnie podchodzących do sprawy. Osoby skłonne do gniewu w wieku powyżej 50 lat mogą doznać ataku serca z prawdopodobieństwem sześciokrotnie większym niż u ludzi młodszych.

7. Jedz to, co ma właściwości antyutleniające. Borówki amerykańskie, karczochy, fasola, cynamon, ryby, kiełki to antyoksydanty wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki. Żywność tego rodzaju może być pomocna w zapobieżeniu takim chorobom, jak: miażdżyca, choroba Alzheimera, nowotwór.

8. Nie kłóć się z partnerem. Ludzie toczący nieustanne spory z małżonkami są bardziej narażeni na problemy zdrowotne. Naukowcy z Uniwersytetu w Utah odkryli, opierając się na danych zebranych od 150 starszych par małżeńskich, że kobiety wrogo nastawione do swych mężów częściej mają kłopoty z układem krążenia w porównaniu do pań żyjących w zgodnych związkach. Panowie pozostający w burzliwych małżeństwach nierzadko chorują na miażdżycę.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 22:42:09, 02-02-2007 maszan

  Potwierdzam wszystko co przedłuza zycie zawarte w tych 8 punktach.Mam
  70 lat.Jestem czynny zawodowo,biegle posługuje sie komputerem i poznałem jego budowę do tego stopnia,że sam mogę go złożyc a dowodem
  tego jest,że dwoje wnuczki ktore są wwieku 4 i 8 lat mają komputery
  maszyny złożone przeze mnie i już potrafią je obsługiwać.Koniecznie
  trzeba chodzic na spacery bez względu na pogodę.
  ... zobacz więcej
 • 23:34:55, 02-02-2007 jolita

  Ten temat opisałam w wątku p.t. "optymiści żyją dłużej" z odmiennym zdaniem, ale gratuluję dobrego samopoczucia (Twój wiek - jak na dzisiejsze możliwości seniorów - wcale nie jest zadziwiający...). Gratuluję umiejętności komputerowych.Witam i pozdrawiam.
 • 07:44:22, 03-02-2007 Dzidka

  Witam, Maszanie.Bardzo się cieszę, że jesteś z nami.Twoja kondycja jest zadziwiająca, bo znam ludzi w Twoim wieku, którym się nic nie chce. Co do Twoich umiejętności to ,mam nadzieję, że będziesz nam pomagać w ew.problemach w pracy z komputerem.Pozdrawiam.
 • 18:13:55, 11-03-2007 Basia.

  Ja dla omiany nie potwierdzam tego co przedłuża życie i jest zawarte w tych 8 punktach. Czytając ten artykuł uśmiechnęłam się z rozbawieniem ponieważ stosuję się w 100% do zaleceń w nim zawartych. Miałam operowany kręgosłup /usunięte 2 dyski, na dzień dzisiejszy 3 dyskopatie/, 2,5 roku temu wykryto u mnie raka, 2 tygodnie temu robiąc echo serca dowiedziałam się, że mam tętniaka w sercu między przedsionkami oraz niedomykające się zastawki: mistralną i trójdzielną. Jestem osobą bardzo energiczną i mocną psychicznie, choroby mnie nie załamały. Mam 2 psy, zajmuję się domem, nikt nie musi mnie obsługiwać. Przez całe swoje życie /60 lat/ utrzymuję wagę 55-56 kg przy wzroście 171 cm, lubię spacerowac /dlatego mam 2 psy/. Dbam o wygląd i ubór /lubię się modnie i ładnie ubierać/. Mam wspaniałego i kochanego towarzysza życia, super syna, synową i wnuczki. Na ulicy nikt by nie pomyślał, że jestem taką ruiną zdrowotną. Oczywiście w tym artylule podano właściwe rady, ale pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć i ja miedzy innymi jestem tego przykładem.
  ... zobacz więcej
 • 08:48:16, 13-03-2007 arczia

  ciekawe jak nie kłócić sie z małżonkiem? może go w-y-m-i-e-n-i-ć?
 • 21:38:55, 14-03-2007 Basia.

  Cytat:
  arczia
  ciekawe jak nie kłócić sie z małżonkiem? może go w-y-m-i-e-n-i-ć?
  Nie wymieniać, kłócić się a potem godzić.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Kosciol.pl
 • Hospicja.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X