Strona głównaZdrowie5 zaskakujących kłopotów, które może sprawić telefon komórkowy

5 zaskakujących kłopotów, które może sprawić telefon komórkowy

W zdigitalizowanym świecie telefon komrókowy jest używany przez nas wielokrotnie w ciągu dnia, bo w istocie trudno się bez niego obejść. Korzystanie z niego nie jest domeną młodych, z „nosem w ekranie" chadzają dziś ludzie w każdym wieku i nie kontrolują poświęcanego na to czasu. Okazuje się zaś, że długie użytkowanie telefonu czy smartfonu może się wiązać z pewnymi problemami. Zobacz, jak może ci zaszkodzić „komórka".
5 zaskakujących kłopotów, które może sprawić telefon komórkowy Źródło zarazków

Telefony komórkowe należą do najbardziej brudnych przedmiotów, jakich używamy, wynika z badań London School of Hygiene and Tropical Medicine. Właściwie ich nie czyścimy, a zabieramy ze sobą wszędzie i umieszczamy w rozmaitych miejcach, na stole w restauracji czy przy barze, na ławce w parku, na umywalce w publicznej łazience. Na telefonie gromadzą się więc rozmaite zarazki - wirusy i bakterie, także te najgroźniejsze, jak . Ryzyko przeniesienia zarazków do organimu można ograniczyć odkładając telefon tylko do torby czy kieszeni.

Przyczyna rozdrażnienia

Używanie telefonu stało się tak powszechne i czeste, że trudno sobie wyobrazić bez niego codzienne życie. Zidentyfikowano nawet zaburzenia związane z niemożnością korzystania z urządzenia - oznacza strach przed brakiem telefonu, które skutkuje , paniką, objawami depresji, etc.

Powód bólu karku i pleców

Godziny spędzone w pozycji wymuszonej przez patrzenie ekran może skutkować bólem karku i . Długotrwałe nachylenie głowy, by patrzeć w monitor na dłoni wywołuje nacisk na kręgosłup. Ustalono, że może to podwoić, a nawet potroić ciężar głowy, jaki szyja musi unosić, co powoduje napięcie i ból. Lepiej jest zatem podnieść rękę z telefonem ku twarzy niż schylać się do ekranu.

Przyczyna problemów ze snem.

Używanie telefonu w późnych godzinach może zaburzać sen. Sztuczne światło ekranu hamuje wydzielanie , hormonu, który sprzyja zasypianiu i samemu odpoczynkowi.

Problemy ze wzrokiem

Długie lub częste wpatrywanie się w mały tekst może prowadzić do zmęczenie, podrażnienia i zaczerwienienia oczu. Nierzadko skutkuje i niewyraźnym widzeniem. Warto zatem ograniczyć czytanie z ekranu smartfonu i robić przerwy na kilkanaście sekund skierowując wzrok w kilka metrów w dal. Osobom, które np. z racji obowiązków zawodowych przez wiele godzin wpatrują się w ekran zalecane są też krople dodatkowo nawilżające oczy.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:37:50, 02-06-2016 ~gość: 171.25.193.xxx

    Ja to rozdrażniony przez telefon chodziłem tylko jak nie mogłem złapać zasięgu w jednej z "wiodących" sieci...
    Ale na szczęście zawsze jest alternatywa i syn mi znalazł seić Sferia i teraz u nich mam i zero problemów. No i mam numer stacjonarny na tym samym telefonie komórkowym co ten komórkowy numer i sobie tylko kod muszę wpisać i pyk przeskakuje na stacjonarny. Potem znwu kod i znowu pyk i działa komórkowy.
    Ja tam polecam
    Kazik
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy