Strona głównaZdrowie5 rzeczy, które musisz często wymieniać, by uniknąć infekcji i innych problemów

5 rzeczy, które musisz często wymieniać, by uniknąć infekcji i innych problemów

Jest kilka rzeczy, których na co dzień używamy i zwykle robimy to dłużej niż powinniśmy, tzn. nie wymieniamy ich tak często, jak należy, a to zagraża naszemu zdrowiu.

Szczoteczka do zębów

Stomatolodzy zalecają, by wymieniać raz na trzy-cztery miesiące, a natychmiast po infekcji gardła, przeziębieniu, grypie lub infekcji jamy ustnej. Statystyki pokazują tymczasem, że zmieniamy szczoteczkę rzadziej niż raz do roku. To niedobrze, biorąc pod uwagę, że łatwo gromadzą się na niej bakterie i grzyby. Poza tym szczoteczki łatwo się odkształacają i po kilkunastu tygodniach używnia po prostu nie spełniają już swojej funkcji w odpowiedni sposób.

Gąbka do zmywania

Jest niedroga i można ją zmieniać bardzo często- a warto to zrobić, bo na wilgotnych, leżących w cieple (w temperaturze pokojowej) gąbkach łatwo gromadzą się szkodliwe drobnoustroje. Co więcej, używa się ich do pozbywania się odpadków jedzenia, stąd dość szybko się zużywają. Jeśli korzystasz z nich dłużej, narażasz się na kontakt z groźnymi mikroorganizmami.

Krem przeciwsłoneczny

Zwykle kosmetyki tego rodzaju zostają nam na kolejny sezon i dobrze, jeśli daje się je wykorzystać w następnym roku, ale warto sprawdzać ich datę przydatności, bo jeśli została przekroczona, preparat nie będzie nas dobrze chronił przed Słońcem. Nie warto oszczędzać na tych środkach, bo zagraża naszej skórze.

Pościel

W niepranej już dwa-trzy tygodnie pościeli mogą znajdować się miliony , które odżywiają się naszym martwym naskórkiem. Odchody roztoczy z kolei mogą wywołać alergię, astmę, trądzik, nieżyt nosa, zapalenia spojówek, jak również alergiczne zapalenie zatok. Warto wymieniać raz w tygodniu i prać ją w temperaturze co najmniej 60 stopni - to minimalna temperatura, w której giną roztocza.

Ręczniki

Wilgotne ręczniki wiszące w ciepłej łaizence to doskonałe miejsce do „przechowywania" różnych mikorganizmów. Badania pokazały, że gromadzą się na nich rozmaite bakterie, grzyby i różne odpadki z naszych organizmów, np. martwy naskórek, ślina, etc. Aby zminimalizować ryzyko infekcji i innych problemów zdrowotnych, trzeba wymieniać ręczniki co najmniej co trzy dni.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy