Strona głównaZdrowie5 porcji warzyw i owoców dobre także dla zdrowia psychicznego?

5 porcji warzyw i owoców dobre także dla zdrowia psychicznego?

Szeroko polecane pięć porcji warzyw i owoców dziennie dobrze wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także samopoczucie psychiczne.
5 porcji warzyw i owoców dobre także dla zdrowia psychicznego? [© ddsign - Fotolia.com] Witaminy, minerały i błonnik z owoców i warzyw w diecie dają wiele korzyści zdrowotnych, w tym poprawiają krążenie, obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób takich, jak nowotwory i . Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Nowe wykazuje, że sprzyjają też zdrowiu psychicznemu.

Naukowcy z Warwick University w Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane z jednego z dużych badań w celu sprawdzenia, czy istnieje jakiś związek między jedzeniem polecanych pięciu porcji owoców i warzyw dziennie oraz dobrym samopoczuciu psychicznym ludzi.

W badaniach wzięło udział 14 tysięcy ludzi w wieku powyżej 16 lat. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego oraz rozmaitych aspektów stylu życia. Wyniki wykazały, że 33 proc. osób, które zostały zaklasyfikowane jako mające „wysoki dobrostan psychiczny", jadło . Jednocześnie do takiej kategorii zaliczono jedynie 7 proc. osób, które jadły mniej niż jedną porcję warzy i owoców dziennie.

Wysoki dobrostan psychiczny oznaczał dobre samopoczucie i dobre codzienne funkcjonowanie - , poczucie szczęścia, wysoką samoocenę, satysfakcjonujące , etc.

Jak zaznaczają autorzy, badanie nie dowodzi, że same z siebie owoce i warzywa wywołują dobrostan psychiczny. Być może jest tak, że osoby o dobrym zdrowiu mentalnym i wysokim po prostu zdrowiej się odżywiają.

Wyniki badań opublikowano w BMJ Open.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy