Strona głównaZdrowie5 popularnych mitów dotyczących zdrowia. Nie wierz w nie!

5 popularnych mitów dotyczących zdrowia. Nie wierz w nie!

Chcociaż powszechny dostęp do Internetu ułatwia nam zdobywanie wiedzy, pewne nieuzasadnione naukowo przekonania dla wielu ciągle pozostają w mocy. Inne opinie z kolei zyskują nagle ogromny rozgłos jako obalające dotychczasowe poglądy, tymczasem ich realna zasadność jest nikła. Przejrzyj listę pięciu popularnych mitów.
5 popularnych mitów dotyczących zdrowia. Nie wierz w nie!

Mit 1: Jaja zagrażają zdrowiu serca

Na pewno słyszałeś/aś, że nie należy jeść więcej niż dwa jaja w tygodniu, bo mogą zagrażać zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. W istocie żółtka jaj zawierają znaczne ilości cholesterolu, ale to nie ten sam cholesterol, który jest produkowany przez nasze organizmy i którego nadmiar odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, narażając nas na poważne choroby, w tym zawały serca. Badania wykazały, że jedzenie większej ilości jaj nie jest niebezpiezne dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, znajduje się w nich wiele witamin i minerałów, których potrzebuje nasz organizm.

Mit 2: Jeśli zmarzniesz, przeziębisz się

Nasi rodzice i dziadkowie dbali o to, żebyśmy byli ciepło ubrani, obawiając się, że w innym przypadku natychmiast dopadnie nas grypa. My zresztą też tak troszczymy się o swoje dzieci i wnuki. Zimny wiatr i odczuwanie chłodu jednak samo w sobie nie powoduje przeziębienia lub grypy. Narażenie na niskie temperatury może po prostu osłabić nasz organizm i wtedy bakterie i wirusy łatwiej nas atakują, konieczna jest jednak ich obecność, by zachorować, więc wychłodzenie nie wywołuje przeziębienia.

Mit 3: „Strzelanie" stawami palców skutkuje artretyzmem

Taki nawyk może być irytujący dla otoczenia, ale nie jest szkodliwy dla stawów. Dźwięk temu towarzyszący jest efektem uwolnienia gazu tworzącego się pomiędzy kośćmi. Badania pokazują, że takie rozluźnianie stawów nie ma żadnego wpływu na ryzyko artretyzmu.

Mit 4: Sen „na raty" jest najefektywniejszy

Eksperci zgadzają co do tego, że powinniśmy sypiać średnio 7-9 godzin na dobę, by nasz organizm dobrze funkcjonował. Od jakiegoś czasu jednak rozpowszechniane jest przekonanie, że ponieważ fazy snu powtarzają się, można dobrze odpocząć sypiając „na raty", po dwie godziny. Taki sen jednak nie jest dobrym rozwiązaniem, o ile dla danej osoby nie jest on naturalny i czuje się w efekcie takiego odpoczynku dobrze. Badania wykazały jednak, że zazwyczaj poprzerywany odpoczynek skutkuje zwiększeniem poziomu kortyzolu, co zaburza działanie insuliny i moż prowadzić do wahań poziomu cukru we krwi, a to z kolei ma związek ze zmianami apetytu i poziomu odczuwanego zmęczenia.

Mit 5: Krwotok z nosa trzeba powstrzymać pochylając głowę do tyłu

Tak sądzi wielu ludzi, ale nie jest to dobry pomysł - efektem jest spływanie krwi do gardła, co może wywoływać ksztuszenie się lub wymioty. Lekarze zalecają, by w przypadku krwotoku z nosa pochylić sie do przedu i lekko zaciskać skrzydełka - w ten sposób można spowolnić i zatrzymać krwawienie.
#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy