Strona głównaZdrowie5 popularnych błędów w pielęgnacji jamy ustnej

5 popularnych błędów w pielęgnacji jamy ustnej

Od małego jesteśmy uczeni, że należy dbać o zęby – myć je po każdym posiłku oraz regularnie odwiedzać dentystę. Czy to wystarczy? Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem warto sprawdzić, czy nie popełniamy błędów podczas jego pielęgnacji. O to te, które zdarzają się nam najczęściej.
5 popularnych błędów w pielęgnacji jamy ustnej [Fot. Monkey Business - Fotolia.com]

Wybieramy niewłaściwą pastę do zębów

Powszechnym błędem popełnianym w ramach pielęgnacji jamy ustnej jest stosowanie nieodpowiedniej pasty do zębów. Często nadużywamy też past wybielających, nie wiedząc, że ich ciągłe stosowanie może nam zaszkodzić.
Zdarza się, że pacjenci stosują nieodpowiednią do swoich zębów . Popularnym błędem jest stosowanie pasty o dużych parametrach ściernych, przeznaczonej np. dla palaczy, czy . Nadużywanie tych produktów może prowadzić do erozji szkliwa, a także łatwiejszego przyswajania przez zęby barwinków z produktów spożywczych – komentuje stomatolog Magdalena Szela-Słowik.

Zbyt mocno przyciskamy szczoteczkę

Często zbyt mocno przyciskamy szczoteczkę do zębów myśląc, że pomoże nam to dokładniej umyć zęby. Jest to popularny błąd, który może powodować podrażnienia dziąseł (np. krwawienie) oraz doprowadzać do uszkodzeń .

Myjemy zęby po każdym posiłku

Już jako dziecko słyszeliśmy, jak ważne jest mycie zębów po każdym posiłku. Jednak są przypadki, kiedy nie powinniśmy tego robić, lub warto, abyśmy odczekali pewien czas.
Pamiętajmy, że jeśli myjemy zęby po każdym posiłku, to nie powinniśmy tego robić od razu po zjedzeniu kwaśnych owoców lub wypiciu soku owocowego np. z cytrusów, a także po spożyciu alkoholu. Może doprowadzić to do erozji szkliwa i ubytków. Po takim posiłku powinno odczekać się ok. 20- 30 minut, a bezpośrednio po nim można przepłukać usta wodą – radzi stomatolog.

Zbyt krótko myjemy zęby

Często przez pośpiech nasza poranna toaleta nie trwa dłużej niż kilka minut. Z tego czasu na zęby poświęcamy niewiele ponad minutę, co niestety jest błędem. Na ich mycie należy zarezerwować co najmniej 2-3 minuty. Tyle czasu jest bowiem potrzebne, aby składniki zawarte w paście do zębów zaczęły działać, oraz aby oczyścić dokładnie powierzchnię każdego zęba.

Uważamy, że samo szczotkowanie zębów wystarczy

Pielęgnację warto również uzupełnić o . Nie zastąpi on szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało nam się oczyścić za pomocą szczoteczki. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego. Jednym z często popełnianych błędów jest nieużywanie nici dentystycznej. Samą szczoteczką nie jesteśmy w stanie wyczyścić dokładnie wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Użycie nici pozwoli na zminimalizowanie ryzyka powstania próchnicy na powierzchniach, gdzie zęby się stykają – radzi Magdalena Szela-Słowik.
Jeśli popełniamy niektóre z powyższych błędów, to warto wprowadzić kilka zmian do naszych pielęgnacyjnych nawyków. Zagwarantuje nam to piękny i zdrowy uśmiech na długie lata.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy