Strona głównaZdrowie4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Co roku 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień walki z Rakiem. Ponieważ choroba stanowi drugą globalnie przyczynę zgonów, organizatorzy Dnia mają nadzieję na popularyzację działań profilaktycznych i leczniczych, co przełoży się na zmniejszenie liczby śmierci w wyniku nowotworów.
4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem [Fot. science photo - Fotolia.com] Światowy Dzień Walki z Rakiem ma na celu uratowanie milionów istnień, bo wielu zgonom z powodu raka można by zapobiec dzięki zwiększeniu świadomości na temat choroby.

Każdego roku z powodu raka umiera około 8,8 miliona ludzi. 70 proc. zgonów ma miejsce w krajach rozwijających się, które są słabiej przygotowane do walki z nowotworami.

- W ostatnim roku kampanii „Możemy. Mogę" („We can. I can") mamy nadzieję zainspirować realne działania ze strony rządów i społeczeństw obywatelskich na rzecz rozwiązywania problemów nierówności w diagnozowaniu, leczeniu i opiece nad chorymi na - mówi prof. Sanchia Aranda, onkolog z Cancer Council Australia.

Jaskrawym przykładem globalnej luki w dostępie do leczenia, szczególnie dotykającej osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, jest możliwość poddania się . Jako jedna z głównych metod leczenia raka, radioterapia zalecana jest 52 procentom pacjentów z chorobą nowotworową. Rozdźwięk między potrzebą terapii a dostępnością jest najwyższa w krajach o niskim i średnim dochodzie; 90 proc. pacjentów z rakiem z tych państw nie ma możliwości poddania się radioterapii. Poza tym różnice w dostępie do tego leczenia dotyczą także wielu krajów wewnętrznie. W Chinach kontynentalnych istnieje znaczny niedobór urządzeń do radioterapii, jest on znacząco odmienny w różnych prowincjach. W Anglii dostępność do tej formy leczenia waha się od 20 do 70 proc. w odniesieniu do radioterapii wiązką z modulacją intensywności dawki.

Eksperci są zdania, że można osiągnąć globalny cel zmniejszenia o 25 proc. przedwczesnych zgonów z powodu chorób nowotworowych i niezakaźnych do 2025 roku. Jednakże, aby zrealizować to wzywanie, trzeba zmniejszyć nierówności w zakresie ekspozycji na czynniki ryzyka, dostępu do badań przesiewowych, wczesnego wykrywania oraz odpowiedniego leczenia i opieki.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy