Strona głównaZdrowie31 maja - Dzień Bez Papierosa

31 maja - Dzień Bez Papierosa

Właśnie nadszedł ten czas w roku, który stanowi dodatkową motywację do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia papierosów: dzisiaj jest Światowy Dzień Bez Papierosa.
Zrezygnuj z palenia. Nie jutro, nie za tydzień, ale właśnie teraz. Każdy papieros to dodatkowe spustoszenie dla organizmu. Niszczy naczynia krwionośne, zaburza pracę płuc i przyspiesza - to tylko kilka problemów wywoływanych paleniem.

Dane statystyczne są przerażające. Palenie wywołuje tak poważne choroby, że odpowiada za jedną na dziesięć śmierci w wymiarze globalnym. Oznacza to, że z powodu tego nałogu co cztery sekundy ktoś umiera.

Jeden papieros zawiera około siedmiu tysięcy różnych substancji i wiadomo na pewno, że co najmniej 69 z nich wywołuje raka. Palenie potraja ryzyko i podwaja ryzyko .

Tegoroczny Światowy Dzień Bez Papierosa jest obchodzony pod hasłem: „Tytoń a zdrowie płuc". Kampania ma zwiększyć świadomość na temat negatywnego wpływu papierosów na zdrowie płuc (od raka po przewlekłe choroby układu oddechowego) oraz podstawową rolę, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Ma być także zachętą do prowadzenia polityki ograniczania palenia i bodźcem dla różnych sektorów do walki z tą używką.

Jak ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, palenie papierosów jest główną przyczyną , odpowiedzialną za ponad dwie trzecie zgonów z powodu tego nowotworu na całym świecie. Zagrożenie dotyczy zarówno aktywnych, jak i biernych palaczy. Rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko zachorowania wspomniany rodzaj raka: po 10 latach od rzucenia palenia ryzyko raka płuc spada o około połowę w porównaniu do stanu wcześniejszego.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy