Strona głównaZdrowie30 procent przypadków demencji można by uniknąć. Zobacz jak

30 procent przypadków demencji można by uniknąć. Zobacz jak

Co trzeci przypadek demencji jest do uniknięcia - wystarczy odpowiedni styl życia, by uchronić się przed chorobą. Na demencję choruje niemal 50 milionów ludzi na całym świecie.
30 procent przypadków demencji można by uniknąć. Zobacz jak [Fot. Atthapon - Fotolia.com] Trzeba prowadzić zdrowy styl życia, aby znacznie zmniejszyć ryzyko . Jak uważają eksperci, osłabienie takich czynników, jak utrata słuchu, palenie papierosów, nadciśnienie i , może pomóc w uniknięciu jednej trzeciej przypadków otępienia.

Uczeni z University of Southern California wskazują, że znaczący wysiłek środowiska naukowego jest skoncentrowany na poszukiwaniu leków, które mogłyby zmniejszyć ryzyko rozwoju otępienia, ale mniejszy nacisk jest kładziony na pozostające w naszej mocy czynniki, które wpływają na chorobę. Okazuje się natomiast, że działanie profilkatyczne w istotnej mierze dotyczy naszych zachowań.

Amerykanie przeanalizowali wyniki różnych badań dotyczących demencji. Na ich podstawie zidentyfikowali 9 czynników mających wpływ na rozwój choroby. Około 35 proc. przypadków otępienia wynikało właśnie z nich. Ustalono, że aż jedna na trzy osoby mogłaby być wolna od opisywanej choroby. Już takie czynniki, jak dłuższa nauka, dbałość o słuch i leczenie jego zaburzeń, a także zapobieganie i otyłości w wieku średnim oznacza zmniejszenie częstości demencji o 20 proc. Co więcej, zaprzestanie , leczenie depresji, zwiększenie aktywności fizycznej, częste , a także kontrolowanie poziomu cukru przekłada się na dalsze oslabienie prawdopodobieństwa otępienia o 15 proc.

Ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na demencję choruje niemal 50 milionów ludzi na całym świecie. Choroba jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności ludzi starszych. Szacuje się, że ze względu na starzenie się licznych społeczeństw do 2030 roku liczba pacjentów wzrośnie do ponad 65 milionów, a do 2050 roku do około 115 milionów.

Wyniki badań są dostępne w magazynie The Lancet

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy