Strona głównaZdrowie3 złe nawyki z młodości - jak naprawić ich skutki

3 złe nawyki z młodości - jak naprawić ich skutki

To jaki styl życia prowadziłeś/aś w młodości, ma wpływ na proces starzenia się. Zobacz, co mogło zaszkodzić dobrej starości oraz jak naprawić ewentualne szkody.
Palenie papierosów
© yamix - Fotolia.com
Nałóg ten sprawia, że płuca z mniejszą wydajnością wchłaniają tlen i eliminują dwutlenek węgla, co wpływa na pracę całego organizmu, a poza tym palenie zwiększa ryzyko chorób serca, , i . Im dłużej się pali, tym prawdopodobieństwo chorób jest wyższe. Niemniej jednak nigdy nie jest za późno na porzucenie nałogu - zrobienie tego w każdym czasie przyniesie dobre efekty.

Jak zmniejszyć szkody? Natychmiast przestać . A warto, bo - jak mówią eksperci, już po 12 tygodniach od rzucenia palenia poprawia się krążenie krwi i zdrowie skóry, a także funkcje płuc. Co wiecej, osłabieniu ulega problem z kaszlem, oddychaniem, brakiem kondycji. Aż o 50 proc. zmniejsza się ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Nie wszystko jest jednak da się odwrócić - prawdopodobieństwo raka płuc pozostaje wysokie. Poza rezygnacją z nałogu, warto jeść więcej warzyw i owoców, bo zawierają antyoksydanty, które pomagają zniwelować szkodliwe efekty wolnych rodników (ich liczba istotnie zwiększa się w wyniku palenia).
 
Strony : 1 2 3

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy