Strona głównaZdrowie3 Marca - Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu

3 Marca - Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu

Corocznie 3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Celem Dnia jest podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat chorób uszu i utraty słuchu oraz profilaktyki problemów ze słuchem.
3 Marca - Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu Dzień został wyznaczony przez Światową Organizację Zdrowia, aby uwypuklić problem osłabienia słuchu jako jedną z najczęstszych przewlekłych niepełnosprawności. zajmuje wysokie miejsce wśród chorób cywilizacyjnych, takich jak ataki serca i .

Głośna muzyka i wiele współczesnych głośnych aktywności rekreacyjnych to jeden z istotnych powodów utraty słuchu i szumów usznych. Z tego powodu też powstają kolejne nowe, zaawansowane technologicznie i inne urządzenia, które stają się coraz bardziej dostępne dla ogółu społeczeństwa.

Problemy ze słuchem są coraz powszechniejsze i dlatego coraz popularniejsze też stają się „narzędzia" ułatwiające diagnozę. Przykładowo, opracowano przyjazne użytkownikowi aplikacje na smartfony, które pozwalają samodzielnie zbadać słuch dając wstępną informację o ewentualnej konieczności wizyty u lekarza.

Jak szacuje WHO, ponad 5 procent ludzi na świecie (360 milionów ludzi) cierpi z powodu znacznego osłabienia lub utraty słuchu. Jako poważną utratę słuchu traktuje się utratę słuchu na poziomie ponad 40 decybeli. Większość osób z ubytkiem słuchu żyje w krajach o niskich i średnich dochodach.

O ubytku słuchu mówi się w przypadku osób z progiem słyszenia 25 dB w obu uszach. Wśród nabytych (nie wrodzonych) przyczyn ubytklu słuchu wymienia się:
  • choroby zakaźne, takie jak zapalenie opon mózgowych, odra i świnka;
  • przewlekłe infekcje ucha;
  • gromadzenie płynu w uchu (zapalenie ucha środkowego);
  • stosowanie określonych leków, takich jak niektóre antybiotyki, leki przeciwmalaryczne;
  • uraz głowy lub ucha;
  • nadmierny , w tym hałasu związany z pracą maszyn, wysokim ruchem ulicznym, korzystaniem z osobistych urządzeń audio, etc.;
  • , w szczególności degeneracja komórek czuciowych;
  • woskowina lub ciała obce blokujące kanał uszny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć