Strona głównaChoroby21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Powoduje nieodwracalną degenerację wielu obszarów mózgu, głównie tych, odpowiedzialnych za pamięć, proces uczenia się, sferę emocji. Choroba Alzheimera, bo o niej mowa, nierzadko rozwija się latami bezobjawowo, co utrudnia jej rozpoznanie. Tymczasem wczesna diagnoza daje szansę na podjęcie działań spowalniających zmiany w mózgu, spowolnienie rozwoju choroby.
21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera [Fot. auremar - Fotolia.com] Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć u bliskich objawów, które mogą być skutkiem , zmian w codziennym zachowaniu, funkcjonowaniu. Dotyczy to szczególnie osób starszych, po 65. roku życia, ale nie należy bagatelizować niepokojących symptomów, jeśli pojawią się u młodszych osób. Na jakie objawy, zachowania powinno się zwrócić uwagę?

Wczesnym objawem choroby Alzheimera mogą być zmiany nastroju, niekontrolowanie emocji – drażliwość i gniew nieproporcjonalne do zaistniałej sytuacji, wzruszenie bez powodu, zagubienie w prostych sytuacjach, kontaktach z innymi, niespójne wypowiedzi, kłopoty ze znalezieniem właściwego słowa. Pojawiają się też trudności w przypominaniu sobie niedawnych zdarzeń, z czasem coraz większe kłopoty z mową, dykcją, kojarzeniem, chory mówi coraz bardziej monotonnie, bez emocji, umyka mu sens wypowiedzi. Często przestaje dbać o siebie, o swój wygląd, ogranicza aktywność, wycofuje się z życia towarzyskiego, rodzinnego.

Tych objawów nie należy pochopnie wiązać z wiekiem bliskiej osoby, przypisywać ich roztargnieniu, gorszemu nastrojowi, złośliwości, lenistwu, zmęczeniu. Nie można zrażać się pojawiającą się drażliwością, konfliktowością osoby bliskiej, odsuwać się od niej z tych powodów, odkładać wizytę u lekarza. Trzeba jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, sprawdzić, czy nie są to początki choroby Alzheimera.
powinna być skierowana do neurologa i psychiatry, powinna mieć wykonane badanie diagnostyczne mózgu oraz testy psychologiczne – mówi dr Irena Oryńska, specjalista neurolog z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi.
Szybka diagnoza jest ważna, bo choć choroba jest nieuleczalna, można spowolnić jej przebieg. A niestety, często osoba, u której rozwija się choroba Alzheimera, nieodwracalnie degenerując mózg, pojawia się pierwszy raz u lekarza po kilku latach od zaobserwowania pierwszych objawów.

W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 300 tys. osób. Powszechnie chorobę kojarzy się głównie z utratą pamięci, ale osoby dotknięte chorobą Alzheimera mają również upośledzoną mowę, rozumienie, orientację i ocenę sytuacji, koordynację ruchów. Choroba jest nieuleczalna, trwa od 6 do 14 lat, u każdej z osób nią dotkniętych ma odmienny przebieg. W ostatnim stadium chory nie rozpoznaje bliskich, otoczenia, nie ma z nim kontaktu, ma coraz większe trudności z kontrolowaniem czynności fizjologicznych.

Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera wymagają – wraz z rozwojem choroby – coraz intensywniejszej, całodobowej opieki. W Polsce w większości przypadków . Koordynatorem ruchu alzheimerowskiego w naszym kraju jest Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć