12-08-2009
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Każdy chce wierzyć, że jego lekarz jest nieomylny. Mamy nadzieję, że dany medyk wie wszystko o leczeniu określonej dolegliwości. Nim nabierze się jednak doświadczenia, musi poprowadzić wiele przypadków, zaznacza Pierce Scranton, lekarz współpracujący z seniorlivingabout.com
![10 pytań, które warto zadać swojemu lekarzowi [© Remzi - Fotolia.com] 10 pytań, które warto zadać swojemu lekarzowi [© Remzi - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/10-pytan-ktore-warto-zadac-swojemu-lekarzowi_img4db42041348b7.jpg)
Tak, lekarze mają za sobą trudną i długą edukację oraz rygorystyczny trening rozpoznawania dolegliwości. Istnieje jednak znaczna różnica między książkową wiedzą a praktyką lekarską. Nawet uznani profesjonaliści mogą przebyć karierę zawodową bez spotkania się z różnymi chorobami i terapiami.
To oczywiście nie oznacza, że należy unikać wizyty u lekarza albo nieufnie przyjmować jego uwagi, wyjaśnia Pierce Scranton. Zanim jednak zdecydujemy się na podjęcie określonej terapii, warto być aktywnym uczestnikiem procesu decyzyjnego. W Polsce wciąż nierzadko stanowi to problem. Jakkolwiek wydano już wiele pozycji na temat podmiotowości pacjenta, często postponowane są jego odczucia i opinie.
Bądź zaangażowany"Jak zaznaczałem w stworzonym przez siebie zbiorze wspomnień: Death on the Learning Curve: The Making of a Surgeon, istotnym jest, aby traktować swojego lekarza jak przyjaznego mecenasa naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie należy jednak być biernym obserwatorem proponowanych terapii, zabiegów, kuracji", mówi Pierce Scranton.
Jeśli ty lub bliska ci osoba doświadcza problemów zdrowotnych, bądź przygotowany/a na aktywne uczestniczenie w procesie decyzyjnym. Warto przygotować pytania, od których wiele powinno zależeć Oczywiście nie chodzi o to, by doprowadzić do konfrontacji czy podważyć autorytet lekarza, ale o to, aby być dobrze poinformowanym/ą.
Pytania, które warto zadać lekarzowi przed podjęciem terapii1. Jak długo prowadzi praktykę?
2. Jakie ma doświadczenie w leczeniu danej dolegliwości?
3. Jakie są możliwości terapeutyczne? Dlaczego rekomenduje określoną metodę?
4. Czy mogą wystąpić komplikacje podczas kuracji, zabiegu lub operacji?
5. Jakie jest postępowanie w przypadku pojawienia się komplikacji?
6. Do jakich specjalistów zgłosiłby/zagłosiłaby się, gdyby cierpiał/a z powodu danej choroby?
7. Gdy konieczny jest zabieg - kto go przeprowadzi?
8. W jakich placówkach można dokonać określonego zabiegu lub operacji?
9. Jakie są koszty? Czy leczenie jest w pełni refundowane?
10. Jeśli informacje są niezrozumiałe, poproś o dokładniejsze wyjaśnienia.
Powyższe pytania powinny być uważane za podstawowe. Precyzyjne informacje pozwolą na zorientowanie się na jakiego rodzaju współprace możesz liczyć z danym lekarzem.
Problemy zdrowotne mogą napawać lękiem. Pacjenci i ich bliscy nierzadko czują się przytłoczeni, osamotnieni, niezrozumiani. Aktywne uczestnictwo w procesie wyboru metody leczenia wymaga zaangażowania i wiedzy. Dzięki temu jednak możliwa jest lepsza współpraca z lekarzem. Pomoże też zmniejszyć strach, zwykle bowiem właśnie to, co nieznane powoduje lęk.
Pierce Scranton był lekarzem drużyny futbolowej Seattle Seahawks, prezesem Stowarzyszenia Lekarzy Narodowej Ligii Futbolowej (NFL Physician's Society), prezesem Towarzystwa Ortopedycznego Stopy i Stawu Skokowego (American Orthopaedic Foot and Ankle Society). Jest autorem ponad stu artykułów i książek.