Strona głównaZdrowie10 prostych kroków by zmienić swoją starość

10 prostych kroków by zmienić swoją starość

„Citizen Contract”- metoda opracowana przez naukowców na sympozjum ”Zdrowa starość w Europie” pozwoli Europejczykom cieszyć się zdrowiem i energią na starość. Celem tej metody jest uświadomienie i pokazanie Europejczykom jak powinni żyć, by mogli dłużej cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Ludzie powinni indywidualnie i w większych grupach poznać funkcje swojego ciała.” Eksperci uważają bowiem, że większość psychicznych zmian jakie zachodzą u osób starszych powoduje nie wiek, lecz ich wcześniejsze zaniedbanie własnego zdrowia. Przedstawiamy 10 prostych kroków, które pozwolą cieszyć się dłużej młodością.
10 prostych kroków by zmienić swoją starość [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] 1. Weź odpowiedzialność za swoje zdrowie
Indywidualnie: Naucz się odczytywać sygnały jakie daje ci twój organizm. 77 proc. wśród Europejczyków, którzy zaczęli stosować się do sygnałów wysyłanych przez ich ciało, poprawiło swoje samopoczucie.
Społecznie: Popieraj i promuj przez całe życie sposoby dbania o zdrowie.

2. Ruszaj się
Aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Eksperci udowodnili, że 30 minut ćwiczeń pięć razy w tygodniu sprawia, że nie tylko czujemy się, ale i wyglądamy 3,7 lat młodziej.

3. Jedz wszystko w umiarze
Odpowiednia dieta, jedzenie pożywienia ubogiego w cholesterol to podstawa ładnej sylwetki i dobrego samopoczucia. Nadwaga może skrócić życie aż o 9 lat!

4. Pij odpowiednią ilość płynów
2 litry płynów dziennie to absolutne minimum. Pamiętaj, że 5 szklanek wody każdego dnia zmniejsza ryzyko zachorowania na raka o 79 proc.

5. Stymuluj swój umysł
Indywidualnie: Nauka w każdym wieku poprawia pamięć. Z umysłem jest jak z mięśniami – nieużywane zanikają.
Społecznie: Jeśli masz taką możliwość, to chociaż w swojej firmie wyeliminuj wiek jako kryterium przy rekrutacji do pracy, awansie itp. i przystosuj miejsce pracy do wieku pracowników

6. Śpij dobrze
Zdrowy sen wzmacnia koncentracje, system immunologiczny oraz poprawia ogólną koordynację i samopoczucie. Naukowcy podejrzewają, że niedobór snu zwiększa ryzyko cukrzycy, podnosi ciśnienie krwi oraz może przyczyniać się do otyłości.

7. Okiełznaj stres
Stres może wywoływać zarówno psychiczne jak i fizyczne problemy. Ciągły stres zwiększa o 72 proc. ryzyko wylewu.

8. Szanuj siebie i innych
Indywidualnie: Okazuj innym szacunek na jaki zasługują. Nie traktuj wieku jako ważnego czynnika w kontaktach z innymi.
Społecznie: Nie dyskryminuj innych. Tolerancja, to cecha, która ułatwia codzienne życie.

9. Myśl pozytywnie
Indywidualnie: Śmiech i zabawa pomagają zachować zdrowie. Pozytywne podejście do życia pomaga w każdej sytuacji.
Społecznie: Pomóż starszej osobie odnaleźć się w społeczeństwie. Nie dyskryminuj starszych, bądź dla nich sympatyczny.

10. „Nigdy nie jest za późno”
Indywidualnie: Nigdy nie jest za późno by zacząć dbać o siebie i zmienić swoje nastawienie do życia.
Społecznie: Jest tak dużo rzeczy do zrobienia, zacznij udzielać się społecznie. Zwróć uwagę innych na dręczące cię problemy.

Aleksandra Oniszk / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 20:29:58, 17-12-2008 jip

  Cytat:
  lawenda
  Acha, jeszcze jedno;- co to jest "STAROŚĆ" bo ja znam czterdziestolatków którzy zachowują się jak by byli pacjentami specjalisty geriatri i znam osobiście osoby po siedemdziesiątce, które można uznać że są nie tylko wspaniałe, ale pełne sił witalnych
  Masz rację: jestem stary o ile staro się czuję, a żeby staro się nie czuć niestety trzeba myśleć też o sobie nie tylko, że dzieciakom trzeba pomóc, że wnuki trzeba chować, wiem, że jest to trudne ale trochę egoizmu musi w nas być, no i nie można tak mówić: "a te porady są bardzo dobre dla tych co wierzą że im pomogą" no i trzeba wierzyć, wiara czyni cuda.
  ... zobacz więcej
 • 20:47:18, 17-12-2008 lawenda

  Polecam /sprawdzone/ spotkania w realu jak to robimy i jest nas już coraz więcej. To dopiero jest recepta i to cudowna.
 • 22:50:22, 18-12-2008 jakempa

  Masz rację Bogusiu, takie spotkania w realu i nie ma żadnych kłód, sama to stwierdziłaś, A najlepiej nie myśleć o metryce,cieszyć się każdym dniem, na pochmurny dzień zaprosić koleżankę, wypić coś tam wspólnie, pooglądać zdjęcia,pobiegać po sklepach /jak przyjdzie ochota/ i czekać na słoneczko...ja lubię jeszcze dobrą ksiązkę,,, i jest fajnie
 • 08:03:43, 19-12-2008 Nika

  Jednym słowem pielęgnowac w sobie tę młodą dziewczynę sprzed lat...ale trochę ruchu i sensowne odzywianie nie zawadzi.
 • 12:07:19, 28-12-2008 magda_pio

  Zdrowy tryb życia nie jest jeszcze sposobem na zdrowie i lepsze samopoczucie. Wiele osób zaczyna ze sobą coś robić gdy już coś jest nie tak.. Nie zapobiegamy, a ratujemy się.. i też nie zwsze.
 • 15:05:32, 31-12-2008 Jaga_13

  A ja zgadzam się z Ulą 49 i Lawendą.Cieszę się kazdym dniem i żyć w zgodzie z samą sobą .
 • 15:13:48, 31-12-2008 jip

  Cytat:
  lawenda
  - a będzie co ma być, bo nawet w drewnianym kościele może cegłówka spaść na głowę
  No i tak trzymaj. mi się też to widzi, wieczorem naleweczki kielonek podarowany przez Bieszczadzkiego Anioła, kawałek książki, pogłaskanie psa, pogadanie i... z żoną (swoją) i będzie co ma być.
  Najlepszych wszystkich dni w roku 2009 wszystkim życzę.
 • 20:54:02, 27-01-2010 Stożek

  Witam wszystkich.
  Mam 76 lat,jak na wiek sprawny fizycznie, psychicznie. " Jak coś nie dolega znaczy coś nie tak." Do 74 lat wyniki laborat. w normie.Po nieudanym zabiegu laserowym niedoczynność tarczycy i wielosetkrotnie ponad normę przeciwciała spowodowane głównie stresem. Teraz przeszczegam mniej więcej proste zasady wymienione w artykule i jak najmniej środków farmatologicznych, więcej dobrych suplementów.Teraz choruje na brak czasu z powodu zaległośći, to jednak satysakcja że jestem samodzielny, niezależny pod każdym wględem. Muszę przyznać że miałęm jednokierunkowe zainteresowania teraz wiele wiele więcej mnie interesuje kiedy znam podstawowe zasady surfowania w internecie.Również starczy sił na codzienne obowiązki gospodarcze które młodsi nie są wstanie wykonać. To wszystko mogę szybko utracić kiedy będę niedołężny. Gdzie,jak mogę odpłatnie zapewnić wcześniej sobię opiekę z dożywotnym utrzymaniem żeby nie być ciężarem dla dalszej rodziny. Czy jest jakiś wybór środowiskowy- indywidualnie lub "rodzinnym domu seniora gdzie każdy ma swój ciepły-spokojny kąt. z opieką profesjonalną w rozliczeniu ostatecznym z zastawem nieruchomości.Kontakt również - E-mail:stan33.s@poczta.onet.pl Będę wdzieczny za informację. Pozdrawiam S.S
  ... zobacz więcej

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X