Strona głównaZdrowie10 procent Polaków ma ubytki słuchu

10 procent Polaków ma ubytki słuchu

Odsetek osób z ubytkiem słuchu w społeczeństwie sięga 10 procent i sukcesywnie się zwiększa. Progres ten wynika przede wszystkim z wzmożonego natężenia hałasu w otoczeniu. Codzienne życie przynosi osobom nie(do)słyszącym wiele barier.
10 procent Polaków ma ubytki słuchu [© Bandika - Fotolia.com] Zmniejszanie barier funkcjonowania w codziennym życiu na rzecz osób z różnymi stopniami niepełnosprawności można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze to działania wypływające ze społecznego otoczenia, które wyrażają tolerancję i zrozumienie. Drugą grupę stanowią wszelkie urządzenia, które przyczynią się do tego, że życie osób niepełnosprawnych jest łatwiejsze.

Osoby nie(do)słyszące wsparte dostępnymi urządzeniami mogą w dużym stopniu liczyć na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Ludzie z ubytkiem słuchu posiadają bardziej wyostrzony zmysł czucia i wzroku, na czym bazuje wiele stworzonych dla ich potrzeb urządzeń. Takie osoby mogą liczyć na dostęp do specjalnych telefonów stworzonych na bazie sygnałów wibracyjnych. Ważna formą komunikacji staje się także słowo pisane. Wraz z rozwojem technologii Internet oferuje szereg możliwości komunikacyjnych opartych na mailach czy sms-ach. Do urządzeń tych zaliczymy również aparaty słuchowe, implanty, pętle indukcyjne, systemy FM, specjalne czujniki świetlne.

W przypadku aspektu społecznej akceptacji, ważne staje się budowanie świadomości tolerancji i zmniejszanie barier na wszystkich płaszczyznach codziennego życia, zarówno wśród osób słyszących jak i osób z ubytkiem słuchu. Powstała już specjalna naklejka dla osób niedosłyszących, przeznaczona do oznakowania pojazdów. W świetle unijnych przepisów oznakowanie pojazdów przez osoby nie(do)słyszące jest wyznacznikiem zachowania wymogów bezpieczeństwa.

Film „Popiełuszko", który wchodzi na ekrany kin w lutym, będzie pierwszym polską produkcją, którą w kinie obejrzą także osoby głuche i niedosłyszące. To dlatego, że oprócz płynących z dialogów głośników film będzie dodatkowo opatrzony napisami.

Producenci przygotowali 20 specjalnych kopii, które umożliwią niepełnosprawnym zrozumienie kwestii wypowiadanych przez bohaterów obrazu. Problem jest poważny, bo w Polsce mieszka ok. 100 tys. osób niesłyszących i dodatkowe kilkaset tysięcy osób, które niedosłyszą.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy